Toruń: Średniowieczne miasto podwójne
 
Średniowieczny Toruń to unikatowe połączenie bogatego, hanzeatyckiego Starego Miasta (1233 r.) z rzemieślniczym Nowym Miastem (1264 r.) i Zamkiem krzyżackim (poł. XIII w.). Całość jest wyjątkowej rangi zabytkiem, wpisanym na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Mikołaj Kopernik
 
W XVI w. przyjaciel i uczeń Mikołaja Kopernika, Georg Joachim Rheticus (Retyk) pisał: Toruń słynny był ongiś z powodu swojego handlu, a obecnie dzięki swemu wielkiemu synowi a mojemu nauczycielowi. Sława wielkiego torunianina trwa nieprzerwanie do dziś, a każdy gość Torunia odwiedza miejsca z nim związane.
 
Toruński gotyk na dotyk
 
Toruńskie zabytki gotyckie wyróżniają się nie tylko swoją autentycznością i oryginalnością, ale przede wszystkim wysoką klasą artystyczną oraz wiekiem - należą do najstarszych gotyckich na ziemiach polskich, a niektóre z nich, jak np. mury obronne są najstarszymi takimi budowlami obronnymi w Polsce.
 
Ratusz Staromiejski
 
Arcydzieło gotyckiej architektury, dawna siedziba władz i symbol niezależności dumnej Respublicae Thorunensis, niejednokrotnie rezydencja królów polskich, dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków europejskiego gotyku ceglanego.
Najstarszą częścią ratusza jest jego wieża zbudowana w 1274 r.
 
Dawne witraże toruńskie
 
Witrażownictwo było jedną z wielu gałęzi sztuk rozwijających się w Toruniu wraz z jego niezwykłym rozkwitem gospodarczym, który w średniowieczu uczynił z tego miasta nie tylko wielkie europejskie centrum handlowe, ale też prężny i szeroko znany ośrodek artystyczny, produkujący dzieła na wysokim poziomie artystycznym.
 
Panorama nadwiślańska Torunia
 
Nadwiślański widok starego Torunia, oglądany z wyspy wiślanej Kępa Bazarowa należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków i żeglarzy płynących Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
Tuba Dei
 
Wielki dzwon Tuba Dei to wyjątkowa chluba Torunia. Jest największym średniowiecznym dzwonem w Polsce, a do czasu powstania krakowskiego Zygmunta był największym. Waży 7,5 tony, mierzy 2 m wysokości i dzwoni tylko na wyjątkowe okoliczności 
 
Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny
 
Gotycka polichromia na północnej ścianie prezbiterium toruńskiej katedry Świętojańskiej z ok. 1380 r. to unikatowe połączenie kilku motywów i scen. Jest to niezwykłe, monumentalne dzieło malarstwa gotyckiego 
 
Organy renesansowe
 
W Toruniu znajdują się wyjątkowe wysokiej klasy artystycznej dzieła rzeźbiarskie - prospekty organowe z pocz. XVII w. w kościele Mariackim i kościele św. Jakuba. Ich unikatową rangę podnosi fakt, że są to dwa najstarsze na ziemiach polskich takie dzieła.
 
Pierniki Toruńskie
 
Pierniki toruńskie w minionych wiekach nie zawsze traktowano jako przysmak, lecz często jako dzieło sztuki rzemiosła artystycznego. Pierniki takie zyskały dużą popularność w Europie jako upominki i były przechowywane przez właścicieli wśród drogocennych przedmiotów.
 
Krzywa Wieża
 
Chociaż jest jedną z dawnych 54 baszt toruńskich, to jest najbardziej znaną. Zbudowana w końcu XIII w. jako pionowa wychylała się prawdopodobnie ponad 100 lat. Od tego czasu stoi stabilnie. Od dawna inspirowała wyobraźnię, intrygowała wielu przybyszów, jak np. Fryderyka Chopina, a pochylenie budowli tłumaczy wiele legend.
 
Piękna Madonna Toruńska
Historycy uważają słynną Piękną Madonnę Toruńską z ok. 1390 r. za jedną z przełomowych, najlepszych i najpiękniejszych gotyckich rzeźb Europy. To dzieło o ogromnym znaczeniu dla historii sztuki w Europie, a jednocześnie jest najważniejszym dziełem sztuki w państwie krzyżackim.
 
Fontanna Flisaka
 
Statuetka grającego na skrzypkach flisaka otoczonego zasłuchanymi żabami, w formie fontanny, jest jednym z symboli Torunia. Symboli, który odwołuje się do nierozerwalnego związku dobrobytu Torunia z Wisłą, która w dziejach miasta była arterią komunikacyjną łączącą Toruń ze światem, a przez to wpływającą na rozwój jego gospodarki i kultury.
 
Makieta XV-wiecznego Torunia
 
Od obejrzenia programu przy Makiecie warto rozpocząć zwiedzanie i poznawanie Torunia. Scenariusz projekcji, przygotowany w 8 wersjach językowych, przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Torunia, prezentuje jego architekturę i układ przestrzenny z II połowy XV w.. Wprowadza widza w dramatyczne wydarzenia wojen polsko-krzyżackich XV w., opisując rolę naszego miasta w tych konfliktach.
 
Poczet Królów Polskich
 
Poczet królów polskich w Sali Królewskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego to cenny zespół wizerunków polskich monarchów. 13 najstarszych portretów wykonano za życia króla Władysława IV Wazy, z fundacji toruńskiej Rady przed 1645 r.
 

Malowidła w kamienicach toruńskich
Gotyckie piwnice
 
Zabytkowe gotyckie piwnice kamienic toruńskich urzekają swoim tajemniczym nastrojem. Wiele z nich zaadaptowanych dziś jest na potrzeby sztuki, gastronomii, nocnych lokali rozrywkowych.
 
Planetarium

Tego obiektu nie mogło zabraknąć w mieście urodzenia największego polskiego astronoma, a z kolei turystom przebywającym w Toruniu, nie wypada go pominąć. To jedna z największych atrakcji Torunia, w której popularne pokazy astronomiczne - zależnie od tematu - opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk itp.

Obserwatorium Astronomiczne
 
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy i najnowocześniejszy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce.
 
Kępa Bazarowa
 
To wyjątkowa wyspa wiślana o powierzchni ok. 70 ha. Połowę jej powierzchni stanowi rezerwat przyrody, będący lasem łęgowym – pozostałością po lasach łęgowych występujących w Kotlinie Toruńskiej. To właśnie z Kępy rozpościera się najbardziej znany i fascynujący widok panoramy toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Ale wyspa miała także swoje znaczenie w historii. 
Bulwar Filadelfijski
 
To jedno z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych w Toruniu. Malownicze i szerokie bulwary ciągną się na długości 1,8 km nad Wisłą wzdłuż historycznego centrum Torunia. Dawniej, od początku Torunia aż do lat 70. XX w. znajdowało się tu ruchliwe nabrzeże portowe.
 
Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki"
 
To wielofunkcyjny obiekt o nowoczesnej, futurystycznej architekturze, w którym mogą odbywać się m.in. koncerty symfoniczne, rozrywkowe, widowiska teatralne, operowe, targi i konferencje.
To też siedziba toruńskiej orkiestry symfonicznej, dla której gmach planowano wznieść już w okresie międzywojennym 
 
 
Ulica Szeroka
 
Od początków Torunia była jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych ulic miasta, zamieszkałą przez wpływowe i bogate rodziny toruńskiego patrycjatu, kupców, oraz bogatych rzemieślników: rymarzy, siodlarzy, konwisarzy, złotników, kapeluszników, płatnerzy. Dziś jest to główna ulica Starego Miasta i całego historycznego centrum Torunia w ogóle
 
Ulica Żeglarska
 
To najstarsza, najbardziej reprezentacyjna i najważniejsza ulica dawnego Torunia. Nazywana Via Regia (Drogą Królewską) prowadziła z nadwiślańskiego nabrzeża portowego hanzeatyckiego Torunia do Rynku Staromiejskiego. Dziś pełna cennych i wyjątkowych zabytków
 
Piernikowa Aleja Gwiazd
Aleja Gmerków
Aleja Herbów Miast Hanzeatyckich i Handlowych
 
Wzorując się na malowidłach z dawnego Dworu Artusa, 22 stylizowane herby miast, głównie hanzeatyckich, z którymi Toruń utrzymywał w średniowieczu ożywione kontakty handlowe utworzyły wyjątkową aleję w nawierzchni ulicy Szerokiej na Starym Mieście
Fontanna Cosmopolis
 
Multimedialna fontanna "Cosmopolis" to swoista pamiątka kopernikowska, jest nawiązaniem do ósmej strony dzieła Kopernika "De revolutionibus...", przedstawiającej układ heliocentryczny. Z umieszczonych tu 113 dysz rozmieszczonych na orbitach planet oraz centralnego Słońca iluminowana kolorowym światłem woda tryska różnymi układami wodnymi w rytm muzyki.
 
"Traktat Toruński"
 
Obraz toruńskiego artysty Mariana Jaroczyńskiego (1819-1901) upamiętnia przełomowe dla historii Polski i Torunia wydarzenie - zawarcie polsko-krzyżackiego II pokoju toruńskiego w 1466 r. Obraz powstał w okresie zaborów i podobnie jak późniejsze monumentalne obrazy Jana Matejki, miał przypominać dawną potęgę państwa polskiego i podtrzymywać uczucia patriotyczne Polaków.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza
 
Wielka polska epopeja narodowa - "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" wydany został w 1834 r. w Paryżu. Druku na ziemiach polskich doczekał się 24 lata później. A dokładniej - w Toruniu, w drukarni Ernsta Lambecka przy ulicy Piekary 37/39 na Starym Mieście
 
Motoarena stadion żużlowy
 
Stadion Motoarena Toruń uważany jest za najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Przeznaczony jest wyłącznie dla tej dyscypliny sportu i użytkowany jest przez miejscową drużynę KS Toruń (dawniej Apator), jedną z najlepszych drużyn żużlowych w Polsce.
 
Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
Smok toruński
 
Nie porywał dziewic, nie pożerał bydła, nie ział ogniem, nie zabijał wzrokiem i może właśnie dlatego, że nie czynił tak spektakularnych szkód nie uzyskał tak szerokiego rozgłosu jak choćby smok wawelski. Co jednak ważniejsze - istnienie smoka w Toruniu potwierdzają zapiski archiwalne
 
 
Niegdyś miasto krzyżackie, hanzeatyckiekrólewskie, położone w węźle szlaków handlowych między wschodem i zachodem Europy, było jednym z największych i najbogatszych ośrodków w czasach przedrozbiorowych. Toruń szybko zasłynął jako stolica aromatycznych pierników, które z całą pewnością przegryzał sam Mikołaj Kopernik. Ale przede wszystkim jest to jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie.
Toruń zachwyca bogactwem architektury, sztuki i kultury
>>>
 

Poznaj największe hity Torunia:

  • poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


pozostało znaków:   napisałeś znaków:
   
Kontakt
 
tel. 56 621 02 32
biuro@toruntour.pl
   
Właścicielem i operatorem Toruńskiego Portalu Turystycznego funkcjonującego pod domeną toruntour.pl jest Toruński Serwis Turystyczny, Toruń, ul. Bankowa 14/16/16 (mapa), tel. 66 00 61 352, NIP: 8791221083.
Materiały zawarte w Toruńskim Portalu Turystycznym www.toruntour.pl należą do właściciela serwisu i są objęte prawami autorskimi. Wszelkie wykorzystywanie w całości lub we fragmentach zawartych informacji bez zgody Wydawcy Serwisu jest zabronione.
 
Osoby i instytucje chętne do współpracy prosimy o kontakt.