Piekarskie Góry
Piekarskie Góry, a właściwie Piekarska Góra (niem. Beckersberg) to nieistniejący dziś obszar wydmowego (piaszczystego) wzniesienia zlokalizowany w miejscu obecnej ul. Mickiewicza między ulicą Moniuszki a ulicą Matejki na Bydgoskim Przedmieściu. Dziś na tym miejscu stoi m.in. willa Kleintje.
Obecnie mylnie i błędnie Piekarskimi Górami nazywa się zachowany, znacznie większy obszar wydmowy, którego prawidłowa historyczna nazwa to Przednie Góry Zajęcze (Vordere Hasen-Berge; w odróżnieniu od Tylnych Gór Zajęczych (Hintere Hasen-Berge) nazywanych dziś Rudelką).
Zobacz: Zajęcze Góry
Lokalizacja nieistniejącej Piekarskiej Góry oraz Zajęczych Gór na planie Torunia z 1909 r.
Nazwa pochodzi od pieców piekarskich ówcześnie należących do piekarzy zamieszkujących ulicę Piekary na Starym Mieście, które w czasach nowożytnych przeniesiono z obawy przed pożarami poza obręb murów miejskich. W XVIII wieku rozwinęły się one w duży ośrodek wytwórczy chleba i pierników. Koło Piekarskich Gór biegła ul. Piekarska.
Piekarska Góra jako dogodne wzniesienie dla ostrzału artyleryjskiego Torunia była wykorzystywana w czasach nowożytnych przez atakujących Toruń (zobacz: Toruń w konfliktach wojennych. Historia wojenna Torunia).
Wydmy piaszczyste były powszechnym elementem krajobrazu zachodnich, północnych i kujawskich przedmieść dawnego Torunia, a zostały w większości zniwelowane w czasie budowy twierdzy w XIX w., tak więc nie są specjalnie widoczne w dzisiejszej topografii miasta, a nazwy ich znamy jedynie ze źródeł historycznych, np. Złota Góra, Kozackie Góry, Dębowa Góra i in.
Data publikacji: 18-06-2018